Pilates pomůcky

V našem studiu naleznete spoustu pomůcek, kterým s oblibou říkáme mučítka, někteří klienti pomocnítka a někteří volí takové názvy, že je sem ani psát nemůžu :o).

Mezi naše vybavení tedy patří:

Fletcher towelwork
Touto pomůckou techniku pilates obohatil Ron Fletcher, jeden ze sedmi přímých žáků J.H. Pilatese. S níž pracuje moje paní učítelka Renata Sabongui. Towelwork, práce s ručníkem je cvičení při kterém pomocí pohybů paží velmi efektivně posilujeme centrum síly - power house, core, tedy střed těla, vnitřní bříšní svaly, záda, paže, ramenní pás… „Ručníkem" můžeme obohatit celou lekci pilates techniky a cviky udělat mnohem účinnější zejména na oblast paží a mezilopatkových svalů.

Core Band
Pomůcka, kterou používá moje paní učitelka Kathy Corey, látkové pruhy s otvory na ruce, případně na nohy. Tuto pomůcku můžeme použít téměř na každý cvik techniky pilates ať už na usnadnění pohybu nebo větší posílení středu těla. Velmi dobře se osvědčuje u začátečníků, kteří si za pomocí této pomůcky mohou podpořit zejména krční páteř nebo pomoci při práci s dolními končetinami a více se tak soustředit na práci středu.

Magic Circle
Jsou originální pilates pomůckou. Slouží k propracování hlubokých brišních svalů a jejich kontrakce. Magic Circle je tuhá, pružná obruč, která klade při stisknutí odpor. Tato pomůcka vznikla z pivních sudů. Pilates totiž pracoval i v pivovaře a jak je vidět ke zdokonalování své techniky použil vše co mu přišlo pod ruku. Na stranách jsou 2 dřevěné úchyty potažené kůží. S pomocí Magic Circle lze výborně posilovat horní i dolní končetiny, mnohem intenzivněji zapojíte vnitřní stranu stehen, pánevní dno a hýždě. Při klasickém cvičení na podložce se s použitím tohoto náčiní zvyšuje náročnost a samozřejmě i variabilita. Magic circles máme k dispozici s dvěmi, třemi nebo čtyřmi pružinami, čím více pružin, tím težší práce s kruhem a součastně větší závaží. Skvělý typ pro formování postavy!

Thera band
Jedná se o dlouhé, 18,5cm široké gumové pásy, které svým odporem zvyšují náročnost cvičení, využívají se i ve fyzioterapeutické praxi. Therabandy se používají nejen k posilování horních a dolních končetin, ale pomáhají i při protahovacích cvicích.

Overball
Je malý míč, který se používá zčásti vyfouknutý a potom jím lze podložit libovolnou část těla, a tím docílít buď vyšší náročnosti cviku nebo naopak určitého usnadnění, kdy se podpoří správné provedení cviku. A nebo můžeme míč použít zcela nafouknutý a částečně s ním nahradit magic circles, s tím rozdílem, že míč nelze rotáhnout, pokud chceme lekci pořádně zpestřit použijeme overballky dva.

Foam roller
Je válec z pevné pěny o rozměrech 15x90 cm. Přináší balanční efekt pro cvičení všech známých pozic z Pilates techniky. Cvičí se na něm obvykle vsedě nebo vleže. Budete překvapeni, jak mohou být základní cviky ze sestavy na podložce obtížné, pokud pod Vašimi zády je jen úzký válec! Proto Váš power house zapojíte více než obvykle a tím aktivuje pánevní svalstvo a vyvíjíte svalovou rovnováhu a posilujete hluboký stabilizační systém – břišní svalstvo a záda. Kromě cvičení v labilních polohách lze vužít i jako pomůcka při masírování svalů a tohoto masážního efektu využít i v boji proti celulitidě.

Další
Dále u nás ve studiu nejdete malé gumičky sloužící na posilování a tyče. Jedná se jednoduché pomůcky, které nám přináší široké využití. Můžeme s nimi zvýšit náročnost cvičení, rozšířit variabilitu cvičení nebo si lekci jen jednoduše zpestřit. Mimochodem než Ron Fletcher vymyslel towelworky cvičil J.H. Pilates s tyčemi. To se, ale moc nelíbilo ženám. Musel přijít pokrok ve formě Ronových ručníků. Využíváme ještě malých stoliček a to zejména na strečink krční páteře. Případně na rozpohybovaní páteře a zahřátí cvičíme Gyro metodu.

Komfort
Pro váš absolutní komfort při cvičení využíváme malých polštářků a příjemných deček, které můžete dle potřeby využít na podložení hlavy případně na vypodložení zad a v neposlední řadě při relaxačních technikách na individuálních hodinách nebo při závěrečné relaxaci po cvičení.

Dále s oblibou používáme ještě malé dětské míčky nebo vlašské ořechy také jako pomůcku. Chcete vědět jak? Tak neváhejte a rezervujte si váš cvičební čas.